Architektura jest najważniejsza. Rozmowy

Data publikacji: 26 listopada 2015

 „Architektura jest najważniejsza” miał powiedzieć prof. Tomasz Mańkowski do swej żony Marii, gdy ta indagowała go po co wychodzi z domu w pewne wyjątkowo upalne popołudnie. „Architektura jest najważniejsza” to także tytuł serii książek dedykowanej pamięci prof. Mańkowskiego. „Architektura jest najważniejsza. Rozmowy” wreszcie to tytuł pierwszej książki z tej serii. Z piątką spośród jedenastu rozmówców Ewy Mańkowskiej można było spotkać się 25 listopada w krakowskiej księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe. Gośćmi wieczoru byli znakomici krakowscy architekci: Krzysztof Ingarden, Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak, Stanisław Niemczyk oraz Piotr Wróbel. Wszyscy są wychowankami prof. Mańkowskiego, który przez lata kierował Katedrą Architektury Mieszkaniowej na Politechnice Krakowskiej. Spotkanie poprowadził Irek Grin.


Miejsce spotkania – Kraków – poniekąd narzuciło ton rozmowie, a pytanie dlaczego współczesna przestrzeń publiczna wygląda tak a nie inaczej było motywem przewodnim spotkania, nie zabrakło jednak i tak zwanych „pytań ogólnorozwojowych”, które prof. Mańkowski zwykł zadawać swoim uczniom. Toteż obok kwestii współpracy na polu architekt-inwestor, czy indolencji miejskich dygnitarzy w walce o lepszą urbanistykę, goście zastanawiali się również nad kwestią, czy istnieje ład obiektywny, jak powinna wyglądać współczesna edukacja artystyczna i czy z zawodem i opinią architekta dziś jeszcze ktokolwiek się liczy. Ewa Mańkowska wykorzystała również okazję, aby dopytać swych rozmówców, zadając każdemu z nich po dodatkowym pytaniu, które nie weszło do książki.


I nawet jeśli nie każdy zgadza się z tezą, że architektura jest najważniejsza, nie zaprzeczy, że jest potrzebna i warta najwyższej uwagi.


 

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Udostępnij

 POWRÓT