Będą dyskutować

Data publikacji: 12 października 2014

 Zdaje się, że w tym roku dyżurnym tematem festiwalowych dyskusji będzie kwestia tożsamości i biografii. Rzecz zapowiada się niezmiernie ciekawie. Po pierwsze zatem Joanna Siedlecka – etatowa autorka biografii polskich tuzów literatury (Witkacy, Gombrowicz, Herbert) będzie rozmawiać o pisaniu biografii z debiutującym w tej roli Tomaszem Pindlem (którego biografia Mario Vargas Llosy ukaże się na początku listopada). To w czwartek. A w piątek Anna Arno, Piotr Matywiecki i Radosław Romaniuk, czyli autorzy biografii wielkich polskich liryków XX wieku: Gałczyńskiego, Tuwima i Iwaszkiewicza, spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy poetom potrzebne są biografie? I jeśli potrzebne nie są – to dlaczego, a jeśli jednak potrzebne – to jakie?

W sobotę zajmiemy się tożsamością. Trójka wybitnych znawców prozy Herlinga-Grudzińskiego: Joanna Tokarska-Bakir, Zdzisław Kudelski oraz Arkadiusz Morawiec przedyskutuje temat mocno skomplikowanego stosunku pisarza do żydowskości.

Na chwilę oderwijmy się od wielkich pisarzy i poetów tudzież ich biografii i cofnijmy do początku festiwalu, dokładnie do drugiego dnia, czyli środy. Wówczas Lech Jęczmyk, Dariusz Kosiński i Marcin Król zajmą się nietrwałością i zmianą we współczesnym świecie. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że w Polsce, w Europie i na świecie całym w jakimś sensie historia się jednak skończyła i może być już tylko lepiej, a przynajmniej tak samo… Wydarzenia na Ukrainie nie pozwalają już tak myśleć. A co będzie dalej?

Szczegóły (miejsca, daty, godziny) w zakładce program na stronie Bruno Schulz. Festiwal. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Międzynarodowy festiwal sztuki i literatury Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14-19 października 2014. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Festiwalu: http://brunoschulz.dybook.pl/ oraz FB Festiwalu: https://www.facebook.com/Dybookpl.  

Udostępnij

 POWRÓT