MFK Wrocław 2015

Data publikacji: 08 maja 2015

 Po raz siódmy we Wrocławiu – a po raz dwunasty w ogóle – odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Najlepsi polscy i zagraniczni autorzy kryminałów pojawią się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 26-31 maja 2015.

30 maja spotka się z wielbicielami kryminałów Håkan Nesser – świetnie znany polskim czytelnikom szwedzki autor powieści kryminalnych, między innymi dwóch cykli: z komisarzem Van Veeterenem i z inspektorem Barbarottim. Tego samego dnia pisarz odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. Ale Nesser to niejedyny zagraniczny gość MFK Wrocław 2015 – zapraszamy również na spotkania z Davidem Hewsonem (autorem m.in. powieści napisanych na podstawie serialu The Killing, znanego w Polsce pod tytułem Dochodzenie) oraz Martínem Solaresem z Meksyku.  

Oczywiście we Wrocławiu nie zabraknie również czołówki polskich autorów kryminałów, a także – podobnie jak w latach ubiegłych – paneli dyskusyjnych, spotkań i wykładów otwartych, które wygłoszą pisarze i akademicy. Wśród nich między innymi: prof. Anna Gemra, prof. Zbigniew Mikołejko, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej Magdalena Parys czy profiler Jan Gołębiowski. Prócz tego zapowiedziany już rok temu pojedynek grafomanów: Mariusz Czubaj vs. Zygmunt Miłoszewski. Jak co roku będziemy również mogli posłuchać naukowców opowiadających o swojej pasji i… zobaczyć prokuratorów w akcji. Nie może zabraknąć wydarzeń poświęconych Agacie Christie, bo w 2015 roku obchodzimy 125. rocznicę urodzin królowej kryminału. A na deser literacka gra miejska po wrocławskich zaułkach oraz pokaz filmu Ziarno prawdy z udziałem twórców: Zygmunta Miłoszewskiego i Borysa Lankosza.

Co roku w czasie festiwalu przyznawana jest także Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. W tym roku nominowani są:

1. Katarzyna Bonda, Pochłaniacz (Wydawnictwo Muza),
2. Wojciech Chmielarz, Przejęcie (Wydawnictwo Czarne),
3. Mariusz Czubaj, Martwe popołudnie (Wydawnictwo Albatros),
4. Ryszard Ćwirlej, Błyskawiczna wypłata (Wydawnictwo Zysk i S-ka),
5. Zygmunt Miłoszewski, Gniew (Wydawnictwo W.A.B.),
6. Małgorzata Sobieszczańska, Z ostatniej chwili (Wydawnictwo Oficynka),
7. Marcin Wroński, Kwestja krwi (Wydawnictwo W.A.B.).

Więcej informacji oraz program na stronie Międzynarodowego Festiwal Kryminału Wrocław 2015: festiwal.portalkryminalny.pl.

 

Udostępnij

 POWRÓT