Spotkanie promujące "Drzewa" w Krakowie

Data publikacji: 18 czerwca 2018

W czwartek 14 czerwca w Krakowie odbyło się spotkanie promujące czwarty już tom serii „Architektura jest najważniejsza” pod tytułem „Drzewa”. Tym razem autorzy książki zmierzyli się z zagadnieniami wzajemnej zależności, ostrego konfliktu, przenikania się i współżycia świata drzew z rozwijającą się w szalonym tempie cywilizacją człowieka i jej najlepiej widoczną emanacją: architekturą i budownictwem. W księgarni i kawiarni Bona gościliśmy trzech autorów: prof. Barbarę Bartkowicz, prof. Martę Leśniakowską oraz dr inż. arch. Piotra Wróbla. Spotkanie po raz drugi poprowadził krakowski architekt Piotr Lewicki.
 
mosimage 
 
od lewej: Barbara Bartkowicz, Marta Leśniakowska, Piotr Lewicki, Piotr Wróbel 
 
Prowadzący na samym początku zaznaczył ryzyko, że spotkanie może być „nudne”, za co z góry przeprosił, tłumacząc, że tak już bywa, kiedy wszyscy dyskutanci się ze sobą zgadzają. Jednak rozmówcom udało się zainteresować widownię. Barbara Bartkowicz odpowiedziała na pytanie o stan krajobrazu na przykładzie Krakowa, zastanawiając się, jak to się stało, że z miasta-ogrodu zamienił się w przestrzeń zabetonowaną z okaleczonymi, rozczłonkowanymi fragmentami zieleni. Marta Leśniakowska wspominając, że obecny krajobraz jest bardzo zdegradowany i kulturowo, i estetycznie, snuła opowieść o tym, jak architekci powinni włączać drzewa w tworzoną architekturę i budownictwo. Piotr Wróbel, mimo prośby ze strony prowadzącego, wcale nie bronił architektów. Przyznał, że architektura jest agresywna i rani ziemię, oraz że architekci i urbaniści nie zwracają wystarczającej uwagi na drzewa w swoich projektach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się także, czemu Warszawę otacza teraz tyle zieleni (chodzi o decyzje władz PRL o zburzeniu wielu kamienic należących do pewnej klasy społecznej i późniejsze zapchanie pozostałych po nich dziur drzewami) oraz jak wygląda dziś zawód urbanisty i jaka jest jego rola (a bardziej nie jest: urbaniści nie mają faktycznej siły sprawczej, projekty często zmieniane są przez władze i inwestorów).
 
 
Pod koniec spotkania publiczność miała szansę dopytać o interesujące ich kwestie, a także zakupić wszystkie tomy z serii „Architektura jest najważniejsza” oraz koszulki i torby z drzewami w promocyjnej cenie. Osoby, które nie miały jeszcze styczności z serią o architekturze, po tym spotkaniu na pewno po nią sięgną.

Udostępnij

 POWRÓT

KSIĄŻKA:

NOWOŚĆ

Drzewa

Barbara Bartkowicz, Marta Leśniakowska, Małgorzata Omilanowska, Olga Tokarczuk...

Wydawnictwo EMG przedstawia czwarty tom "Drzewa" z serii "Architektura jest najważniejsza".