Spotkanie promujące "Rozmowy drugie" w Krakowie

Data publikacji: 27 listopada 2017

W jesienny czwartkowy wieczór 23 listopada w Krakowie odbyło się spotkanie promujące trzeci już tom serii „Architektura jest najważniejsza" pod tytułem „Rozmowy drugie". Tym razem w książce znajdziemy rozmowy Ewy Mańkowskiej-Grin z historykami sztuki i krytykami architektury: Martą Leśniakowską, Małgorzatą Omilanowską, Martą A. Urbańską, Grzegorzem Piątkiem, Jackiem Purchlą, Romanem Rutkowskim, Kubą Snopkiem i Andrzejem Szczerskim. W księgarnio-kawiarni Spółdzielnia „Ogniwo" gościliśmy trzech krakowskich rozmówców: dr inż. arch. Martę Urbańską, prof. Jacka Purchlę oraz prof. Andrzeja Szczerskiego. Spotkanie prowadził Irek Grin.
 

mosimage

 
Prowadzący od samego początku prowokował swoich rozmówców pytaniami, do których zainspirowała go lektura tomu wywiadów. Rozpoczęto od dyskusji o pomnikach krakowskich takich jak słynna głowa „Eros Bendato” Igora Mitoraja na Rynku Głównym, pomnik legionistów przy ulicy Piłsudskiego czy postument Piotra Skargi, pod kątem tego, jak wpisują się w przestrzeń Krakowa. Bez echa nie przeszło też niedawne powołanie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, który ma rozpocząć swoją działalność na początku przyszłego roku. Irek Grin konsekwentnie próbował uzgodnić ze swoimi rozmówcami „przepis" na dobrze działającą instytucję tego typu, lecz nie doczekał się jasnej odpowiedzi. Jacek Purchla przedstawiając swoją wizję działalności instytutu stwierdził, że zamiast leku potrzebne jest chirurgiczne cięcie, za które winno być odpowiedzialne samo państwo, ponieważ aspiryną nie sposób walczyć z rakiem, do którego przyrównał chaos panujący w dzisiejszych przepisach regulujących istnienie i rozwój urbanistyki i architektury. Rozważano - podobnie jak w książce - przyczyny i konsekwencje nieładu urbanistycznego, odpowiedzialność za przestrzeń wspólną, czy degenerację krajobrazu. Rozmówcy nie omieszkali odnieść się również do przyszłości Krakowa jako metropolii. Marta Urbańska zakończyła całe spotkanie pozytywnym stwierdzeniem, że architektura nowoczesnej Polski staje się coraz lepsza, bardziej subtelna i stonowana.
 
Spotkanie trwało na tyle długo, że nie było nawet czasu na oddanie głosu widowni, ale goście wyszli zadowoleni i kto nie czytał jeszcze trzeciego tomu „Rozmowy drugie", na pewno został do tego odpowiednio zachęcony. Na koniec prowadzący Irek Grin zapowiedział, że już na wiosnę możemy spodziewać się następnego tomu, tym razem poruszającego temat drzew i ich obecności w praktyce i teorii architektonicznej, i urbanistycznej.
Czekamy z niecierpliwością!
 
Natomiast 30 listopada w czwartek zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie o książce rozmawiać będą Małgorzata Omilanowska, Irek Grin oraz Grzegorz Piątek. 
 
 
zdjęcia: Marta A. Urbańska - fot. P. Czornij
    Andrzej Szczerski - z archiwum autora
    Jacek Purchla - fot. P. Mazur

Udostępnij

 POWRÓT

KSIĄŻKA:

NOWOŚĆ

Rozmowy drugie

Ewa Mańkowska-Grin

Wydawnictwo EMG prezentuje trzeci już tom z serii "Architektura jest najważniejsza", zatytułowany "Rozmowy drugie". Tym razem Ewa Mańkowska-Grin r...