Spotkanie promujące "Rozmowy drugie" w Warszawie

Data publikacji: 07 czerwca 2017

Zapraszamy na spotkanie dotyczące trzeciego tomu z serii "Architektura jest najważniejsza: Rozmowy drugie"! Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godzinie 19:00 w Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja w Warszawie. Poprowadzi je Grzegorz Piątek, a bohaterkami będą Marta Leśniakowska i Małgorzata Omilanowska. 

20 maja ukazał się trzeci już tom z serii „Architektura jest najważniejsza”, zatytułowany „Rozmowy drugie”. Tym razem Ewa Mańkowska-Grin rozmawia z historykami sztuki i krytykami architektury: Martą Leśniakowską, Małgorzatą Omilanowską, Martą A. Urbańską, Grzegorzem Piątkiem, Jackiem Purchlą, Romanem Rutkowskim, Kubą Snopkiem i Andrzejem Szczerskim.

 

mosimage

 

Rozważane tematy to między innymi: chaos urbanistyczny, odpowiedzialność za przestrzeń wspólną, degeneracja krajobrazu, ekologia w projektowaniu i urbanistyce. Rozmowy biorą początek z zagadnień ogólnych, by w trakcie dyskusji przerodzić się w diagnozę sytuacji urbanistycznej i architektonicznej Polski stawianą w oparciu o detal i konkret. Spojrzenie historyków sztuki i krytyków architektury na omawianą problematykę w wielu miejscach różni się znacząco od podejścia architektów – rozmówców pierwszego tomu serii.

Ewa Mańkowska-Grin, nie ukrywając swych poglądów, nie stara się jednak rozstrzygać tego sporu na siłę. Punkt widzenia obu grup zawodowych na sytuację urbanistyczno-architektoniczną Polski w roku 2017 bywa bowiem bardzo odmienny, a stawiane tezy nie zawsze się wykluczają, częściej uzupełniają i dowodzą różnorodności możliwych postaw. Krytycy najczęściej przyjmują w rozważaniach perspektywę kulturową i historyczną. Dzięki temu zabierają nas w podróż nie tylko po Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, lecz także do małych polskich miasteczek i wielkich światowych metropolii, błyskotliwie i z łatwością poruszając się w przestrzeni różnych kultur i różnych czasów.

Kolekcja „Architektura jest najważniejsza” jest poświęcona pamięci architekta i pedagoga, prof. Tomasza Mańkowskiego.

 

Rozmowy drugie pod redakcją Ewy Mańkowskiej-Grin

Seria: Architektura jest najważniejsza, tom III  
Wydawnictwo EMG, Kraków 2017
ISBN 978-83-63464-13-4
Oprawa miękka ze skrzydełkami 
Str. 232
Format: 168x210 mm
Cena: 39,00 złotych

 

PREMIERA: 20 maja 2017

 

 

  

 

mosimage 

 

 

Udostępnij

 POWRÓT

KSIĄŻKA:

NOWOŚĆ

Rozmowy drugie

Ewa Mańkowska-Grin

Wydawnictwo EMG prezentuje trzeci już tom z serii "Architektura jest najważniejsza", zatytułowany "Rozmowy drugie". Tym razem Ewa Mańkowska-Grin r...