Watching the Moon at Night

Data publikacji: 09 października 2014

Bruno Schulz – patron BSF – to nie tylko jeden z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie. To także symbol tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiara Holokaustu. Właśnie dlatego uznaliśmy, że doskonałym zwieńczeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie polska premiera Watching the Moon at Night duetu Joanna Helander i Bo Persson. Filmu, który jest próbą pokazania korzeni współczesnego terroryzmu i antysemityzmu poprzez doświadczeniach ich ofiar.

Serdecznie zapraszamy na projekcję do Kina Nowe Horyzonty (sala 3) w niedzielę (19.10.2014). Początek o godzinie 15.00, a po zakończeniu filmu na spotkanie z twórcami, które poprowadzi Marcin Wodziński. Wstęp wolny (za okazaniem wejściówki do odebrania w kasie kina w dniu pokazu).

Jerozolima, Algieria, Hiszpania, Moskwa i Nowy Jork. Bohaterami Watching the Moon at Night są ofiary ataków terrorystycznych z ostatnich lat, które zgodziły się podzielić swoimi bolesnymi przeżyciami, wrócić do chwil, kiedy zakończyło się życie ich bliskich. Szczególnie poruszające jest spotkanie z Juliette Bergman, która przeżyła atak na północną wieżę World Trade Center 9 września 2001 roku.

Walter Laqueur, niemiecko-żydowski historyk, który wyemigrował z rodzinnego Wrocławia do Palestyny w przededniu Nocy Kryształowej w 1938 roku, stał się jedną z inspiracji dla twórców Watching the Moon at Night. Ale jest również istotnym bohaterem filmu. Laqueur ujawnia wiele aspektów współczesnego terroryzmu i jego wcale nie tak rzadkich związków z antysemityzmem.

Prócz niego związki terroryzmu i antysemityzmu analizują: filozof André Glucksmann, historyk Robert S. Wistrich, prawnik Anthony Julius, działacz praw człowieka Siergiej Kowalow, pisarz i dysydent Władimir Bukowski, czeczeńska prawniczka Lidia Yusupova, antropolog Joanna Tokarska-Bakir, dziennikarz Konstanty Gebert, lekarz Zuhdi Jasser, irański filozof Ramin Jahanbegloo oraz szef amerykańskiego urzędu ds. monitorowania i zwalczania antysemityzmu Hannah Rosenthal.

W Watching the Moon at Night wiersze Wisławy Szymborskiej (czytane przez samą poetkę) przeplatają się z muzyką skomponowaną przez nagradzanych twórców: Zygmunta Koniecznego oraz Ruth Fazal z Toronto, Matti Bye ze Sztokholmu i orkiestrę Gipsy.cz z Pragi. Całość uzupełniają poetyckie zdjęcia Wojciecha Staronia (Papusza; Srebrny Niedźwiedź 2011 za zdjęcia do El Premio), Radka Ładczuka (Sala samobójców, Jesteś bogiem) i Jeana-Jacquesa Mrejena.

Trailer TUTAJ. Oficjalna strona filmu TUTAJ.

 

Międzynarodowy festiwal sztuki i literatury Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14-19 października 2014. Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Festiwalu: http://brunoschulz.dybook.pl/ oraz FB Festiwalu: https://www.facebook.com/Dybookpl.

 

Udostępnij

 POWRÓT