Autorzy
František Tichý
Absolwent wydziału przyrodniczego Uniwersytetu Karola w Pradze, nauczyciel i pisarz, twórca oryginalnego systemu wychowawczego, tzw. kolektywnego wychowania „Szkoła Naturalna”.
Czytaj całość...
 
Ioana Pârvulescu
powieściopisarka, eseistka, publicystka, krytyczka literatury i profesorka na Uniwersytecie Bukareszteńskim.
Czytaj całość...
 
Łukasz Wojciechowski
architekt, współzałożyciel firmy VROA architekci, w której współprojektował między innymi Wrocławskie Centrum Konferencyjne przy Hali Stulecia, przebudowę schronu przeciwlotniczego na Muzeum Współczesne Wrocław, Szkołę Podstawową nr 22 we Wrocławiu.
Czytaj całość...
 
Esther Streit-Wurzel
urodziła się 25 lipca 1932 roku w Petach Tikwie, zmarła tamże 7 grudnia 2013 roku.
Czytaj całość...
 
Grzegorz Jankowicz
Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czytaj całość...
 
Ewa Mańkowska-Grin
Ewa Mańkowska-Grin – malarka, właścicielka wydawnictwa EMG.
Czytaj całość...
 
Xavier Farré
 Xavier Farré (L'Espluga z Francolí, 1971) jest poetą i tłumaczem. Tłumaczy z języka polskiego i słoweńskiego na kataloński i na hiszpański. Tłumaczył m. in. Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Różyckiego.
Czytaj całość...
 
Jacek Gutorow

 Urodzony w 1970 roku poeta, eseista i tłumacz z języka angielskiego. Opublikował pięć tomów wierszy, zebranych następnie w książce Nad brzegiem rzeki (1990-2010). Mieszka w Opolu.


Czytaj całość...
 
Mariusz Grzebalski
(ur. w 1969 r. w Łodzi) – poeta, redaktor, wydawca. Autor zbiorów wierszy: Negatyw (1994), Ulica Gnostycka (1997), Widoki (1998), Drugie dotknięcie (2001), Graffiti (2001), Słynne i świetne (2004), Pocałunek na wstecznym (2007), Niepiosenki (2009), Kronika zakłóceń (2010), W innych okolicznościach (2013) oraz zbioru opowiadań Człowiek biegnący przez las (2005).

Czytaj całość...
 
Walter Mosley
 Urodził się 12 stycznia 1952 roku w Los Angeles. Pisarz amerykański, autor powieści kryminalnych, w tym cyklu o przygodach Easy’ego Rawlinsa.
Czytaj całość...
 
Agnieszka Wolny-Hamkało

 urodzona w 1979 roku autorka książek poetyckich: „Mocno poszukiwana”, „Lonty” „Gospel”, „Ani mi się śni”, „Spamy miłosne”, „Nikon i Leica” oraz książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” (il. Antoni Wajda) i „O tym jak paw wpadł w staw” (il. Józef Wilkoń).


Czytaj całość...
 
Juan Gelman
 (1930-2014) Argentyński poeta, prozaik. Laureat Nagrody Cervantesa (2007), najważniejszej nagrody literackiej w kręgu języka hiszpańskiego. Syn ukraińskich emigrantów.
Czytaj całość...
 
Joanna Orska

 Zajmuje się krytyką literacką, przede wszystkim związaną z poezją. Literaturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku.


Czytaj całość...
 
Marcin Baran
 (ur. 1963) Poeta, eseista, dziennikarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie.
Czytaj całość...
 
Robert Ziębiński
 (ur. 1978) Dziennikarz. Wcześniej związany między innymi z "Przekrojem", obecnie pracuje w tygodniku „Newsweek Polska”
Czytaj całość...
 
Adam Ubertowski
 (ur.1967), prozaik, kojarzony z nurtem prozy postmodernistycznej, psycholog biznesu.

Czytaj całość...
 
Batya Gur
Image (1948-2005), pisarka, krytyczka literacka, eseistka, twórczyni postaci inspektora Michaela Ochajona, jest najbardziej znaną na świecie izraelską autorką kryminałów.
Czytaj całość...
 
Mickey Spillane
Image (1918-2006) legendarny, amerykański autor czarnych kryminałów, twórca postaci detektywa Hammera.
Czytaj całość...
 
Edward Pasewicz
Image Ur. 1971. Poeta, prozaik. Autor książek poetyckich: Dolna Wilda (2001), Nauki dla żebraków („Topos” nr 4-5/2003), Wiersze dla Róży Filipowicz (2004), th (2005), Henry Berryman Pięśni (2006) oraz innych.
Czytaj całość...
 
Judith Katzir
Image Ur. w Hajfie, w 1963 r. Należy do grona najważniejszych izraelskich twórców średniego pokolenia. Każda jej książka staje się wydarzeniem literackim i bestsellerem.

Czytaj całość...
 
Maciej Malicki
Image (1945-2013). Debiutował w latach siedemdziesiątych wierszami w „Odrze”. Później zamilkł na ćwierć wieku. Co nie znaczy, że nie pisał. Debiut książkowy opublikował w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat – „Kawałek wody”. Od tamtej pory co roku publikował nowe książki.

Czytaj całość...
 
Gaja Grzegorzewska
Image Ur. 1980. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka kryminałów. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry.
Czytaj całość...
 
Marcin Świetlicki
Image Marcin Świetlicki urodził się w Lublinie 24 grudnia 1961, potem wyjechał do Krakowa, gdzie dwukrotnie, w 1980 i 82, usiłował studiować filologię polską na UJ, ale dał sobie z tym spokój w 1984, gdyż ojczyzna wezwała go do obrony granic przed wrogimi armiami NATO, więc przez dwa lata bronił. Powrócił do Krakowa, gdzie od 1987 do dzisiaj nieprzerwanie mieszka, imając się różnych czynności.
Czytaj całość...
 
Maciej Piotr Prus
Image Urodził się w 1958 roku, choć twierdzi, że nie pamięta tego faktu. Jak wynika z akt, posiada wyższe wykształcenie. Życiorys wskazuje, że jest jednostką nieprzystosowaną, nie umiejącą znaleźć swojego miejsca w życiu (kilkanaście lat na emigracji).
Czytaj całość...