Republika poetów

 

Wydawnictwo EMG

 ma zaszczyt przedstawić książkę Joanny Orskiej

Republika poetów

rozpoczynającą nową serię krytycznoliteracką decyzje krytyczne

premiera: 20 maja 2013

 

„Republika poetów” jest po części kompendium, dążącym do zsumowania wiedzy o podstawowych problemach literatury ostatnich dziesięcioleci. Rozdziały na temat wierszy Sommera, Świetlickiego, Zadury i Sosnowskiego potwierdzają hierarchię, kształtowaną od połowy lat dziewięćdziesiątych, choć szczęśliwie jej nie wyczerpują, a samych zaś poetów w hierarchiczności, czy kanoniczności nie więżą.
Jest przykładem lektury, w której łączą się i kooperują ze sobą historycznoliterackie, poetologiczne i filozoficzne komponenty interpretacji. W rezultacie otrzymujemy odczytania tyleż pomysłowe, a nawet odkrywcze, co ostrożne, sumiennie, erudycyjne, w większości przypadków lojalne wobec lektur zastanych, a przy tym niewątpliwie autorskie, dalekie więc od sytuacji, w której lojalność ta zmienia się w uległość.
Autorka lubi znać fakty, odsłaniać zasypane ślady, odsłuchiwać zapomniane opinie. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo ciekawe przypomnienie i dopełnienie obrazu lat osiemdziesiątych, zwłaszcza końca tej dekady, a także mnóstwa okoliczności, związanych z linią Miłosza, która jest dla tej książki czymś w rodzaju równika.

Prof. Piotr Śliwiński (fragment z wewnętrznej recenzji naukowej)

 

JOANNA ORSKA. Zajmuje się krytyką literacką, przede wszystkim związaną z poezją. Literaturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku. Autorka książek : „Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce” (2004) i „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006” (2006).


Joanna Orska „Republika poetów”
seria Decyzje krytyczne t. I
PREMIERA 20 MAJA 2013
Wydawnictwo EMG, Kraków 2013
ISBN 978-83-63464-04-2
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Str. 480
Cena: 46.00 zł.