Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej

W czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 przedstawimy publicznie Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej. Książka ukazała się w wydawnictwie EMG w koedycji z Biurem Festiwalowym Impart 2016 jako XVI tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej i w ramach Serii Wydawniczej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Image 

Słownik… to 254 biogramy polskich pisarzy kryminałów w dużej części ilustrowany zdjęciami. To próba uporządkowania wiedzy na temat autorów najmodniejszych obecnie gatunków literackich w Polsce: kryminału, thrillera i sensacji. To również podsumowanie długiej drogi, jaką przebył polski kryminał – od brukowej literatury Międzywojnia, przez powieść milicyjną na współczesnym kryminale retro kończąc.

 

„Czym zatem Słownik polskich autorów literatury kryminalnej jest? W pierwszej kolejności: dziełem autorskim z wszystkimi konsekwencjami takiego ujęcia tematu. W następnej: pierwszą w Polsce próbą usystematyzowania wiedzy o autorach gatunkowych i zaproszeniem do dyskusji o polskim kryminale, jego historii i współczesności, zachętą do rozwijania i uzupełniania wiedzy w nim zawartej. Jest wreszcie specyficznie polską złożoność i (często nadmierne i niepotrzebne) skomplikowanie lub rozmycie reguł gatunkowych, pomieszanie pojęć, ciągłe przekraczanie granic, które w polskim piśmiennictwie uwidoczniło się szczególnie w ciągu ostatnich piętnastu lat, kiedy to do grona dyscyplin, na których wszyscy Polacy znają się najlepiej  takich jak medycyna, prawo czy piłka nożna  dołączyła literatura kryminalna.

                                                                                   Ze Wstępu Irka Grina

 

Słownik polskich autorów literatury Kryminalnej

pod redakcją Ewy Dąbrowskiej, Hanny Wojciechowskiej, Irka Grina

Seria: Polska Kolekcja Kryminalna, tom XVI 
Wydawnictwo EMG, Kraków 2017/Biuro Festiwalowe Impart 2016, Wrocław 2017
ISBN 978-83-925583-3-0

Oprawa twarda
Str. 132
Format: 
148x210mm
Cena: 36,00 złotych

 

PREMIERA: 24 maja 2017