Transport poza wieczność

Wydawnictwo EMG ma przyjemność przedstawić trzeci tom serii „Z głową”: czeską powieść Transport poza wieczność Františka Tichego. Książkę przetłumaczyła Anna Wanik, a autorem ilustracji jest Stanislav Setinský.

 

Image

 

Transport poza wieczność Františka Tichego otrzymał w roku 2018 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera – odpowiednik polskiej Nagrody Literackiej Nike.

Fabuła powieści została wprawdzie wymyślona przez autora, ale była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i osobami, między innymi biografiami Petra Ginza, niezwykle uzdolnionego chłopca żydowskiego pochodzenia, i Josefa Jana Kratochvíla, członka czeskiego ruchu oporu. Opierając się na autentycznych materiałach: listach Kratochvíla z więzienia, tekstach publikowanych w wydawanym przez dzieci z getta Theresienstadt czasopiśmie „Vedem" i pamiętnikach Petra Ginza, Tichý tworzy wzruszającą i pełną napięcia opowieść o przyjaźni, lojalności, poczuciu wartości i sprawiedliwości, opisując jednocześnie, jak wojna i faszyzm wdzierają się siłą w szczęśliwe życie praskich licealistów.

Narrator, Honza, stawia czoła złu. Po aresztowaniu ojca poczuwa się do odpowiedzialności za swoją rodzinę, a po wprowadzeniu przepisów ograniczających prawa obywateli żydowskich ryzykuje, by pozostać w bliskim kontakcie z żydowskimi przyjaciółmi, Petrem i Jakubem.

 

Transport poza wieczność
František Tichý
Seria: Z głową, tom III
Tłumaczenie: Anna Wanik
ilustracje: Stanislav Setinský
Wydawnictwo EMG, Kraków 2019
ISBN 978-83-63464-26-4
Oprawa miękka ze skrzydełkami
str. 216
format: 145x205

Cena: 39,00 zł
Premiera: grudzień 2019