Premiera V tomu pt. "Miejsca i ludzie" z serii "Żydowscy obywatele Krakowa"

Data publikacji: 24 czerwca 2022

Wydawnictwo EMG, Festiwal Kultury Żydowskiej i Muzeum Etnograficzne w Krakowie zapraszają na spotkanie wokół notesów do czytania z serii „Żydowscy obywatele Krakowa”, które odbędzie się 2 lipca o godzinie 12:00 w Ratuszu na pl. Wolnica 1

https://www.facebook.com/events/5243424085703160

Janusz Makuch i Ewa Mańkowska-Grin będą rozmawiać o notesach z serii „Żydowscy obywatele Krakowa”, opracowanej przez Ewę Mańkowską-Grin. Spotkanie będzie także premierą piątego tomu pt. „Miejsca i ludzie”, którego motywem przewodnim jest udział krakowskich Żydów w tworzeniu m.in. miejsc kultury, dziedzictwa i pamięci narodowej – za przykłady mogą posłużyć Wawel, Muzeum Narodowe, kopiec im. Józefa Piłsudskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Collegium Novum. Publikacja przedstawia też miejsca zapomniane, takie jak Józefówka, Salon Malarzy Polskich, pierwsze stałe krakowskie kino Cyrk Edison, kino Uciecha i sklepy rodzin z ulic Stradomskiej i Koletek, a także postaci, które umknęły biografom, np. Beniamina Torbego – budowniczego, architekta ok. 130 budynków w Krakowie, Juliana Klaczkę oraz Helenę Lustgarten. Znajdziemy tu unikalne zdjęcia, m.in. z kolonii letniej w kibucu na Cichym Kąciku, oraz niezwykłe historie, choćby pełnego kwiatów kibucu w Bonarce. W notesie swoje miejsce mają artyści, naukowcy, kolekcjonerzy, architekci, sportowcy, przemysłowcy, lekarze, rzemieślnicy, społecznicy i handlowcy, którzy mieli wpływ na kształt naszego miasta.

 

Celem publikacji cyklu notesów wydawnictwa EMG o żydowskich obywatelach Krakowa jest – z konieczności fragmentaryczne i subiektywne – ukazanie portretów polskich Żydów, którzy mieszkali i pracowali w Krakowie lub w inny sposób byli z nim związani, przyczyniając się do rozwoju polskiej kultury. Postacie te, często zapomniane, są symbolami ponad sześćdziesięciotysięcznej niegdyś społeczności zaangażowanej w rozwój naszego miasta.

Na spotkaniu zostaną także zaprezentowane poprzednie tomy serii: I – „
Żydowscy obywatele Krakowa”, II – „Sztuka i kultura”, III – „Kuchnia i kultura”, IV – „Kobiety”. 

Partnerami wydania są Związek Krakowian w Izraelu oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

 

 

Udostępnij

 POWRÓT

KSIĄŻKA:

NOWOŚĆ

Miejsca i ludzie

Ewa Mańkowska-Grin

Wydawnictwo EMG ma zaszczyt zaprezentować " Miejsca i ludzie" V tom notesów do czytania z serii "Żydowskich obywateli Krakowa". Motywem przewodn...