Batya Gur

Batya Gur (1948-2005), pisarka, krytyczka literacka, eseistka, twórczyni postaci inspektora Michaela Ochajona, jest najbardziej znaną na świecie izraelską autorką kryminałów. Ukończyła studia z komparatystyki na Uniwersytecie Hebrajskim. Uczyła literatury w szkołach średnich i wyższych. Jako krytyczka literacka i eseistka współpracowała z jedną z najważniejszych izraelskich gazet “Haaretz”.

Serię powieści o przystojnym, niebanalnym, nieco melancholijnym policjancie otworzyła w roku 1988. Kryminały Gur zyskały sławę w Izraelu i kilkunastu innych krajach, zostały przetłumaczone na wiele języków i doczekały się ekranizacji. Akcja każdej z książek cyklu dzieje się w innym środowisku zawodowym (na przykład w światku psychoanalityków czy w kibucu). Śmierć w szabatowy poranek jest pierwszą prozą Gur przełożoną na język polski. Niebawem nakładem Wydawnictwa EMG ukażą się kolejne książki z cyklu o przygodach inspektora Michaela Ochajona.

Książki Gur ukazują się w serii Lemures, prezentującej polskiemu czytelnikowi kryminały cenionych autorów zagranicznych, którzy do tej pory nie byli wydawani w Polsce.

 

Książki tego autora

 

Morderstwo w szabatowy poranek