Architektura racjonalnej Europy

Autor: Łukasz Wojciechowski o autorze
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom V
Wydawnictwo EMG, Kraków 2019
ISBN: 978-83-63464-18-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 152
Format: 168x210 mm
Premiera: 10 kwietnia 2019

 POWRÓT

cena:
39,00 zł
31,20 zł

koszty przesyłki

OPIS:

Wydawnictwo EMG przedstawia książkę Architektura racjonalnej Europy autorstwa Łukasza Wojciechowskiego – piąty tom serii "Architektura jest najważniejsza". 
 
Architektura racjonalnej Europy to esej, jakiego w polskim piśmiennictwie poświęconym zagadnieniom architektonicznym jeszcze nie było. Ukazuje on rozwój tej sztuki w kontekście zmian społecznych, historycznych, politycznych i – w konsekwencji – cywilizacyjnych od końca XIX wieku do lat siedemdziesiątych XX wieku. Łukasz Wojciechowski, kreśląc mapę najważniejszych wydarzeń historycznych tego okresu, skrupulatnie przygląda się fizycznym i trwałym emanacjom zmieniających się ideologii, tym przejawom ucieleśnienia różnych idei, które zaistniały w formie budynków, osiedli czy całych miast. 
 
Jak każdy esej, Architektura racjonalnej Europy porusza się po zagadnieniach z pozoru bardzo specjalistycznych i niszowych, szczególnie że jest autorską wizją rozwoju architektury w omawianym okresie i wprowadza rozważania o niej na poziom refleksji humanistycznej. Niemniej dzięki przystępnej formie, jaką autor nadał swoim przemyśleniom i badaniom, książka spodoba się również tym czytelnikom, którzy do tej pory nie uświadamiali sobie, że zawsze znajdującej się w naszym polu widzenia architektury – w odróżnieniu od innych sztuk – nie da się ominąć. Zarówno wówczas, gdy przyglądamy się poszczególnym budynkom, jak i wtedy, gdy dostrzegamy ich współistnienie i wzajemne zależności, gdy widzimy „sumę architektoniczną”, która jest jednym z najdonioślejszych przejawów aktywności twórczej człowieka.
 
Często mówi się, że architektura jest obrazem cywilizacji, która ją stworzyła. A zatem, by zrozumieć architekturę – budynki publiczne, mieszkalne, kreacje przestrzeni otwartych i inne dzieła – warto poznać kontekst, w którym ona powstaje. Książka Łukasza Wojciechowskiego opowiada w równym stopniu o nowoczesności (rozumianej jako epoka po rewolucji przemysłowej), co o jej fizycznej emanacji w postaci budowli zrealizowanych – i tych, które pozostały tylko na papierze. - Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak
 
 
Seria jest dedykowana pamięci zmarłego w 2012 roku prof. Tomasza Mańkowskiego, architekta i pedagoga.
 
 
Architektura racjonalnej Europy
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom V  
Wydawnictwo EMG, Kraków 2019
ISBN 978-83-63464-18-9
Oprawa miękka ze skrzydełkami 
str. 152
Format: 168x210 mm
Cena: 39,00 zł
 
Premiera: 10 kwiecień 2019
 

 

 

SERIA:

Architektura jest najważniejsza

 

Budowanie świata. Wokół twórczości Tom

Michał Wiśniewski

 

Budowanie świata. Wokół twórczości Tom

Michał Wiśniewski

 

Pionierki (ebook)

Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska...

 

zobacz całą serię