Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego

Autor: Michał Wiśniewski o autorze
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom VIII
Wydawnictwo EMG, Kraków 2022
ISBN: 9788363464530
Oprawa: twarda
Liczba stron: 412
Format: 168x210 mm
Premiera: 20 czerwca 2022

 POWRÓT

cena:
50,00 zł
40,00 zł

koszty przesyłki

zobacz wersję e-book
tego tytułu

OPIS:

Mamy zaszczyt poinformować, że w 10. rocznicę śmierci profesora Tomasza Mańkowskiego – architekta i pedagoga, ukazała się poświęcona mu monografia. Premiera odbędzie się 20 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, a następnego dnia zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej profesorowi w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Michał Wiśniewski w książce „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego” nakreślił niezwykłe dzieje bohatera na tle losów polskiej architektury, wyjątkowo skomplikowanych ze względu na polityczną historię naszego kraju.

 

Wstępem zatytułowanym „Architekt w poszukiwaniu wolności” opatrzył tę pozycję profesor Jacek Purchla, a zamyka ją posłowie „Ostatni Mohikanin” napisane przez Ewę Mańkowską-Grin, córkę architekta, oraz Irka Grina.

 

 

 

Historia Tomasza Mańkowskiego to alternatywna historia polskiej architektury, która zdarzyła się naprawdę. Zaczynał w Krakowie w epoce Nowej Huty, ale ominął go socrealizm. Uczył architektury mieszkaniowej, lecz nie budował blokowisk, ale wręcz promował domki jednorodzinne. Był zza żelaznej kurtyny, ale studiował u Louisa Kahna. Wcześnie odkrył postmodernizm, ale nigdy nie wyrzekł się modernizmu. A kiedy upadł PRL i wszyscy rzucili się w biznes, zaprosił przyjaciół z Polski i zagranicy do projektu eksperymentalnego ośrodka opiekuńczego – Wioski Dziecięcej. Fascynujący dorobek i postawa twórcy, który w każdych okolicznościach tworzył architekturę głęboko humanistyczną i najlepszą możliwą w danych warunkach.

 

Grzegorz Piątek

 

[…] wkład [Tomasza Mańkowskiego] w wychowanie pokoleń architektów i znacząca dla polskiej architektury twórczość od lat domagały się podsumowania i rzetelnej prezentacji. Ponadto ja i wielu współpracowników oraz wychowanków Profesora nie wiedzieliśmy o Nim wszystkiego. Tę lukę wypełnia znakomita książka pióra Michała Wiśniewskiego, systematyzująca zawodowe dokonania Tomasza Mańkowskiego, uzupełniona doskonałym wstępem prof. Jacka Purchli oraz przejmującą relacją córki Profesora Ewy Mańkowskiej-Grin i jej męża Irka Grina, odsłaniającą tragiczne losy rodziny Eibenschützów. W czasie II wojny światowej uległ bowiem całkowitej zagładzie świat młodości Profesora, a on sam, cudem przeżywszy, stracił większość swojej rodziny i szkolnych przyjaciół.

 

Gorąco polecam tę ważną historycznie i poruszającą publikację.

 

 

 

Krzysztof Ingarden

 

Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Stypendysta Fulbrighta (Graduate School of Architecture Planning and Preservation, Uniwersytet Columbia). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) oraz Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa oraz Polski XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki i Adolfa Szyszko-Bohusza. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystawy i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury.

 


"Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego"
Michał Wiśniewski
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom VIII
Wydawnictwo EMG, Kraków 2022
ISBN: 978-83-63464-53-0
Oprawa: twarda
Liczba stron: 412
Cena: 50,00zł
papier Nautilus SuperWhite w  100% recyklingowanym, opatrzonym certyfikatem FSC Recycled i EU Ecolabel

Premiera: 20.06.2022

Partnerami wydania są:
Politechnika Krakowska
Akademia Górniczo - Hutnicza
Małopolska Okręgowa Izba Architektów
ZR Hotele
Forest Hotel
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Muzeum Architektury we Wrocławiu

 

 

 

 

AUTOR

AUTOR KSIĄŻKI

POWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ

 

SERIA:

Architektura jest najważniejsza

 

Budowanie świata. Wokół twórczości Tom

Michał Wiśniewski

 

Pionierki (ebook)

Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska...

 

zobacz całą serię