Rywi, dwudziestoletnia studentka, spędza czas, oglądając stare filmy i kartkując zakurzone książki w księgarni w Tel Awiwie. Pewnego wieczoru, kiedy wraca do wynajmowanego mieszkania, obok niej zatrzymuje się samochód.
Kierowca wręcza jej kwiat.
Matisse ma słońce w brzuchu zaczyna się jak tani melodramat. Na tym jednak prostota tej historii się kończy.
Opowieść o związku Rywi i starszego od niej o dwadzieścia lat, żonatego mężczyzny, Igala, opowieść o miłości totalnej i bezkompromisowej, wzniosłej i upokarzającej, staje się w ustach bohaterki poruszającym wyznaniem o poszukiwaniu w życiu tego momentu, który był decydujący i najważniejszy.
To nie tylko ponadczasowa historia trudnej, niemożliwej do spełnienia miłości. To także niebanalna, mądra opowieść, ukazująca złożoność losów irelacji międzyludzkich.
Judith Katzir - ur. w Hajfie, w 1963 r. Należy do grona najważniejszych izraelskich twórców średniego pokolenia. Każda jej książka staje się wydarzeniem literackim i bestsellerem. Wielokrotnie honorowana, m.in. nagrodami Złotej i Platynowej Książki, a także nagrodami premiera Izraela za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury (1996, 2007).
Aktywnie działa w inicjatywach pokojowych, współtworzy także nieformalny ruch na rzecz współpracy kobiet palestyńskich i izraelskich.
Jest redaktorką wydawnictwa Hakibbutz Hameuchad/Siman Kriah. Wykłada również creative writing na uniwersytecie w Tel Awiwie.
Proza Katzir była tłumaczona na kilkanaście języków.
Matisse ma słońce w brzuchu jest jej pierwszą powieścią wydaną w Polsce.
Judith Katzir „Matisse ma słońce w brzuchu” – premiera 12 października 2007
Przełożył z hebrajskiego: Michał Sobelman
Seria: Kobieta
ISBN 978-83-922980-5-2
Str. 248, oprawa miękka
Cena: 34,00 zł
Wydawca: EMG, Kraków 2007
Ewa Mańkowska
Wydawnictwo EMG przedstawia „Hannę i Dorotę” Ewy Mańkowskiej – opowieść o przyjaźni dwóch malarek, Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Doroty...
Anis Dziób-Pordes, Irek Grin
Już jest! Mamy dla Was "Ich Miasto" autorstwa Anis Dziób-Pordes i Irek Grin w wersji cyfrowej! „Ich Miasto. Wspomnienia Izraelczyków,...
Irek Grin
„Ze złości” to opowieść o Maksie, chasydzkim książątku, rocznik 1920, żydowskim chłopcu, który bardzo chciał być Polakiem, a także o...