Miłość we Wrocławiu

Autor: praca zbiorowa
Seria: Poza seriami
Wydawnictwo EMG, Kraków 2011
ISBN: 978-83-931018-4-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 268
Premiera: 18 listopada 2011

 POWRÓT

cena:
31,50 zł
25,20 zł

koszty przesyłki

OPIS:

Miłość we Wrocławiu to jedyny w swym rodzaju zbiór zaskakująco różnorodnych, raz gorzkich, innym razem zabawnych, mrocznych, a nawet frywolnych opowieści o uczuciach, smakach, zapachach i emocjach w mieście nad Odrą. To trzynaście niezwykłych portretów Wrocławia stworzonych przez autorów o skrajnie odmiennych światopoglądach, stylach i pisarskich temperamentach.


Piętnaścioro znakomitych pisarzy w najlepszej literackiej formie wraz z wyłonioną w ogólnopolskim konkursie debiutantką przyjęło wyzwanie. Mieli pisać o współczesnym Wrocławiu i miłości. I pisali, choć każdy z zaproszonych autorów potraktował zadany temat z właściwą sobie przewrotnością, czyniąc z niego zaledwie pretekst, punkt wyjścia do snucia własnej, nierzadko bardzo osobistej wizji miasta i miłości.
 

Miłość i Wrocław w trzynastu odsłonach:
 
Stefan Chwin opowiada historię pary kuglarzy, którzy niczym dobre duchy dyskretnie ratują zmierzający ku rozpadowi związek.
Ingę Iwasiów inspiruje przeszłość miasta. Bohaterka jej opowiadania, pod pretekstem gromadzenia materiałów do filmu, odkrywa tajemnice powojennego miłosnego czworokąta.
Marysia z opowiadania Ignacego Karpowicza to samotna rencistka.
z wrodzonym talentem do robienia z siebie idiotki. Prowadzi nawet na ten temat rubrykę
w gazecie. Wszystko zmienia się, gdy w czasie spaceru spotyka samotnego kilkulatka.
Wojciech Kuczok wirtuozersko łączy sacrum z profanum, opowiadając o nieprzyzwoitościach rozgrywających się w cieniu katedralnej zakrystii.
Maciej Malicki, między kolejnymi filiżankami kawy i papierosami, w zmyślny sposób przeplata literacką fikcję z rzeczywistością, snując historię o miłości, której nigdy nie było.
Miano najmroczniejszego opowiadania tomu bezdyskusyjnie należy się Oddanej Łukasza Orbitowskiego, w której rzecz dotyczy pewnej klątwy z przeszłości, związanej z Odrą.
Debiutantka w tym gronie, Joanna Pachla, opowiada historię toksycznego uczucia, jakim narratorkę opowiadania obdarzył pewien wyjątkowo uparty stacz.
Edward Pasewicz eksploruje temat miłości homoerotycznej i społecznej nietolerancji.
Andrzej Pilipiuk proponuje zagadkę kryminalną. Chodzi o tajemnicze samobójstwo studenta, którego ciało uległo mumifikacji.
Marta Syrwid mierzy się z najstraszliwszą stroną miłości, tą, której nieodłączną częścią jest śmierć.
Trio Grin-Grzegorzewska-Świetlicki znów bawi się konwencją kryminału. Tym razem to mistrz jest zleceniodawcą, prosząc Józefa Marię Dyducha i śliczną Julię Dobrowolską o pomoc w odnalezieniu pewnej kobiety.
U Krzysztofa Vargi samotny pracownik korporacji podczas jednej ze swych nocnych peregrynacji po knajpach Wrocławia poznaje dziewczynę, która jako żywo przypomina bohaterkę Śniadania u Tiffany’ego.
Wreszcie Andrzej Ziemiański opowiada przewrotną historię internetowego romansu hakera i tajemniczej Marty.
 
Autorzy Miłości we Wrocławiu

Stefan Chwin (ur. 1949 w Gdańsku) - pisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury oraz grafik. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich. W 1995 roku otrzymał Paszport Polityki za powieść Hanemann.
Inga Iwasiów (ur. 1963 w Szczecinie) – literaturoznawca, pisarka, poetka, krytyk literacki. Pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 1999 redaktor naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego "Pogranicza". Za powieść Bambino była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
Ignacy Karpowicz (ur. 1976 w Słuczance koło Białegostoku) - prozaik, podróżnik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Za powieść „Balladyny i Romanse”  otrzymał Paszport Polityki 2010.
Wojciech Kuczok (ur. 1972 w Chorzowie) - prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta, speleolog. Za powieść Gnój został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike i Paszportem „Polityki". Na podstawie wybranych wątków powieści autor napisał scenariusz filmu Pręgi, wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz.
Maciej Malicki (ur. 1945) – prozaik, poeta, długoletni sekretarz redakcji „Literatury na Świecie”. Debiutował w latach 70. wierszami publikowanymi w „Odrze” oraz opowiadaniami drukowanymi w magazynie „Nowy Wyraz". Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań „Kawałek Wody", ukazała się w 2003 roku, wkrótce potem opublikował „Sagę Ludu” (2004), „Wszystko jest” (2005), „Takie Tam” (2006), „Kogo nie znam” (2007).
Łukasz Orbitowski (ur. 1977) - pisarz, publicysta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w literaturze grozy. Miłośnik kina i gier konsolowych. Pisze powieści, opowiadania, bajki i scenariusze. Felietonista “Przekroju” i “Nowej Fantastyki”.
Joanna Pachla (ur. 1986 w Chojnowie) – absolwentka filologii polskiej i studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Dwukrotna uczestniczka odbywających się ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Kryminalnych Warsztatów Literackich (w 2009 i 2010 roku). Zwyciężczyni konkursu na opowiadanie o miłości i Wrocławiu.
Edward Pasewicz (ur. 1971 w Kostrzynie nad Odrą) - poeta, prozaik. Laureat VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2000). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.
Andrzej Pilipiuk (ur. 1974 w Warszawie) –  pisarz i publicysta. Pisarzem postanowił zostać mając 12 lat. Przez dekadę w samotności uczył się fachu. Debiutował w 1996 roku na łamach miesięcznika "Fenix". Specjalizuje się w literaturze fantasy. Laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002.
Marta Syrwid (ur. 1986 w Piotrkowie Trybunalskim) - studentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz absolwentka Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutowała w dniu osiemnastych urodzin zbiorem opowiadań Czkawka. W 2009 ukazała się jej pierwsza powieść, Zaplecze.
Marcin Świetlicki, Gaja Grzegorzewska, Irek Grin (ur. 1961-1980) – pisarze, myśliciele. Autorzy około 28 książek. Cytowani wielokrotnie. Mieszkają w Krakowie.
Krzysztof Varga (ur. 1968 w Warszawie) – pisarz, dziennikarz. Absolwent wydziału polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz i felietonista w "Gazecie Wyborczej". Trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Za opublikowany w 2008 roku Gulasz z turula otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. Książka znalazła się ponadto w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus".
Andrzej Ziemiański (ur. 1960 we Wrocławiu) - pisarz science fiction i fantasy. Z wykształcenia architekt.  Laureat 11 nagród literackich, które uzyskał trzymając nóż na szyi sponsora nagrody (wersja autora), albo na swojej i prosząc o litość (wersja oficjalna). Jego tekstów nie należy czytać, bo jest tam za dużo seksu, przemocy i zbyt wiele wulgaryzmów. A poza tym jest męską szowinistyczną świnią!


MIŁOŚĆ WE WROCŁAWIU
Praca zbiorowa
EMG, Kraków 2011
ISBN 978-83-931018-4-9
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Cena 31,50 zł
Str. 268
 
Premiera: 18.11.2011
 
Partnerzy promocji: Miasto Wrocław, Fundacja Świat Ma Sens, serwis Zakochany Wrocław
 
 

 

 

 

 

 

SERIA:

Poza seriami

 

Ich Miasto (ebook)

Anis Dziób-Pordes, Irek Grin

 

Zapisane

praca zbiorowa pod redakcją Urszuli Glensk i Irka Grina

 

Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie

Bartosz Heksel

 

zobacz całą serię