Republika poetów

Autor: Joanna Orska o autorze
Seria: Decyzje krytyczne, tom I
Wydawnictwo EMG, Kraków 2013
ISBN: 978-83-63464-04-2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 480
Premiera: 20 maja 2013

 POWRÓT

cena:
46,00 zł
36,80 zł

koszty przesyłki

OPIS:

Wydawnictwo EMG przedstawia książkę Joanny Orskiej Republika poetów rozpoczynającą nową serię krytycznoliteracką decyzje krytyczne.

premiera: 20 maja 2013

 

„Republika poetów” jest po części kompendium, dążącym do zsumowania wiedzy o podstawowych problemach literatury ostatnich dziesięcioleci. Rozdziały na temat wierszy Sommera, Świetlickiego, Zadury i Sosnowskiego potwierdzają hierarchię, kształtowaną od połowy lat dziewięćdziesiątych, choć szczęśliwie jej nie wyczerpują, a samych zaś poetów w hierarchiczności, czy kanoniczności nie więżą.

Jest przykładem lektury, w której łączą się i kooperują ze sobą historycznoliterackie, poetologiczne i filozoficzne komponenty interpretacji. W rezultacie otrzymujemy odczytania tyleż pomysłowe, a nawet odkrywcze, co ostrożne, sumiennie, erudycyjne, w większości przypadków lojalne wobec lektur zastanych, a przy tym niewątpliwie autorskie, dalekie więc od sytuacji, w której lojalność ta zmienia się w uległość.
Autorka lubi znać fakty, odsłaniać zasypane ślady, odsłuchiwać zapomniane opinie. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo ciekawe przypomnienie i dopełnienie obrazu lat osiemdziesiątych, zwłaszcza końca tej dekady, a także mnóstwa okoliczności, związanych z linią Miłosza, która jest dla tej książki czymś w rodzaju równika.

Prof. Piotr Śliwiński (fragment z wewnętrznej recenzji naukowej)

 

JOANNA ORSKA. Zajmuje się krytyką literacką, przede wszystkim związaną z poezją. Literaturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku. Autorka książek : „Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce” (2004) i „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006” (2006).


Joanna Orska „Republika poetów”
seria Decyzje krytyczne t. I
PREMIERA 20 MAJA 2013
Wydawnictwo EMG, Kraków 2013
ISBN 978-83-63464-04-2
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Str. 480
Cena: 46.00 zł

 

 

AUTOR

AUTOR KSIĄŻKI

POWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ

 

SERIA:

Decyzje krytyczne

 

Wojaczek - przeczytany. Szkice i eseje o twórczo

pod redakcją Tomasza Kunza i Adama Poprawy

 

Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje

Grzegorz Jankowicz

 

Pismo chmur

Paweł Próchniak

 

zobacz całą serię