Sztuka i kultura

Autor: Ewa Mańkowska-Grin o autorze
Seria: Żydowscy obywatele Krakowa – notesy do czytania, tom II
Wydawnictwo EMG, Kraków 2020
ISBN: 978-83-63464-27-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 132
Premiera: 25 sierpnia 2020

 POWRÓT

OPIS:

Wydawnictwo EMG przedstawia drugi notes do czytania: „Sztuka i kultura” z serii „Żydowscy obywatele Krakowa”. Teksty zamieszczone w notesie są dwujęzyczne: po polsku i po angielsku.

Przed II wojną światową Żydzi stanowili ponad 30% mieszkańców Krakowa. Zagłada dotknęła niemal wszystkich. Celem publikacji notesów wydawnictwa EMG jest – z konieczności fragmentaryczne i subiektywne – ukazanie portretów polskich Żydów, którzy mieszkali i pracowali w Krakowie lub w inny sposób byli z nim związani.

Ten tom pokazuje osoby, które działały w sferze sztuki i kultury: malarstwa, teatru, literatury, muzyki, kolekcjonerstwa, a także darczyńców najważniejszych polskich muzeów i muzy najsławniejszych artystów.

Postacie te, często zapomniane, są symbolami ponad sześćdziesięciotysięcznej niegdyś społeczności zaangażowanej w rozwój naszego miasta i państwa.

Notes do czytania to w założeniu forma przystępna dla każdego, składająca się z krótkich biogramów niezwykłych osób. Uzupełniają je wspaniałe, a często nieznane zdjęcia, pochodzące z kolekcji rodzinnych lub rzadko pokazywanych bądź w ogóle niedostępnych dla publiczności archiwów muzealnych i bibliotecznych. Na wolnych stronach zainteresowani mogą dopisywać notatki i poszerzać informacje, wędrując śladami bohaterów notesu.

Sztuka i kultura
seria: Żydowscy obywatele Krakowa
notes do czytania, tom II
opracowanie: Ewa Mańkowska-Grin
Wydawnictwo EMG, Kraków 2020
ISBN 978-83-63464-27-1
str. 132
cena 30,00 zł

Premiera: 25 sierpnia 2020

 

 

SERIA:

Żydowscy obywatele Krakowa – notesy do czytania

 

Miejsca i ludzie

Ewa Mańkowska-Grin

 

Kobiety

Ewa Mańkowska-Grin

 

zobacz całą serię